Aktualności
Obrony doktorskie
W grudniu 2022 r. oraz w marcu 2023 r. członkowie zespołu projektowego otrzymali stopnie naukowe doktora. Serdecznie gratulujemy dr inż. Jakubowi Sobierajowi oraz dr inż. Joannie Wnorowskiej.
Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021
W dniach od 6 do 10 grudnia 2021 r. odbył się Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021. Na Konferencji nie zabrakło także naszego przedstawiciela - Dr inż. Piotr Sakiewicz był jednym z uczestników wydarzenia.
Porozumienie o współpracy - Innowacyjne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe POLIN Sp. z o.o. w Katowicach
W dniu 25.11.2020 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy między Politechnika Śląską a Innowacyjnym Przedsiębiorstwem Wielobranżowym POLIN Sp. z o.o. w Katowicach. Współpraca odbywa się w ramach zadania 1 - „Optymalizacja procesu spalania” oraz polega na przebadaniu i wykorzystaniu metody i urządzenia służącego do optymalizacji procesu spalania paliw stałych w rusztowych kotłach energetycznych. Umożliwi to zwiększenie zakresu paliwowego, a tym samym elastyczność pracy kotła. Dodatkowo pozwoli na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń gazowych (NOx, CO2 i innych) oraz zwiększenie żywotności komponentów i obniżenie kosztu kotła.
Audycja dotycząca projektu UPS-Plus
Zapraszamy do przesłuchania krótkiej audycji dotyczącej projektu UPS-Plus.
Environmentally Oriented Modernization of Power Boilers
Profesor Marek Pronobis napisał książkę pt.” Environmentally Oriented Modernization of Power Boilers”, w której wyjaśnia jak modernizować kotły energetyczne w starzejących się elektrowniach i elektrociepłowniach, ze szczególnym uwzględnieniem kotłów pyłowych. Praca porusza w przystępny sposób najważniejsze rozwiązania związane z możliwością zwiększenia wydajności kotła, redukcją emisji, modernizacją systemu mielenia paliwa, rozszerzeniem użyteczności kotłów poprzez wzrost elastyczności paliwowej i operacyjnej a także zmniejszeniem korozji, erozji i zanieczyszczeń. Książka skierowana jest zarówno do początkujących jak i doświadczonych specjalistów z dziedziny energetyki, specjalizujących się w projektowaniu, eksploatacji oraz zgodności z wymogami ochrony środowiska kotłów.
Polscy naukowcy mają sposób na UPS-y. Wskazują na korzyści ekonomiczne i środowiskowe
Zapraszamy do przeczytania artykułu dotyczącego wystąpienia dr hab. inż. Sylwestra Kalisza, Prof. PŚ podczas VI edycji Seminarium pt. "Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania" 27 maja 2020 r.
https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/UPS-zagospodarowanie-spalarnie-CBE-8752.html
Zagospodarowanie odpadów popandemicznych – Etisoft współpracuje z Politechniką Śląską
Firma Etisoft Sp. z o. o. podpisała właśnie list intencyjny dotyczący udziału w projekcie UPS-Plus a dotyczącym zagospodarowania m.in. odpadów powstałych po eksploatacji jej produktów m.in. maseczek oraz przyłbic ochronnych.
Zapraszamy do zapoznania się z wpisem na blogu
https://www.nowiny.gliwice.pl/bezpieczna-utylizacja-maseczek-ekologiczne-wyzwanie
Krzesła ogrodowe z popiołu po odpadach? Politechnika Śląska udowadnia, że się da!
Zapraszamy do obejrzenia wideo dotyczącego projektu UPS-Plus.
VI edycja Seminarium pt. "Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania"
27 maja 2020 r.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w szóstej edycji Seminarium pt. „Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania”, które odbędzie się on-line 27 maja 2020 roku (https://cbepolska.pl/pl/vi-seminarium-zagospodarowanie-ups.html). Jednymi z najważniejszych zagadnień seminarium są regulacje, metodologia badań i ocena jakości oraz problematyka zagospodarowania ubocznych produktów spalania. Głównym celem wydarzenia jest zebranie ekspertów z rynku, którzy w ramach dyskusji zdefiniują bariery blokujące powszechne zastosowanie UPS-ów. Jednym z prelegentów będzie dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ, który wygłosi referat pt. „Waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym”. Podczas wystąpienia zostaną zaprezentowane wyniki badań, które zostały wykonane w ramach projektu pt. „Optymalizacja procesu spalania i waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym (UPS-Plus)" finansowanego w ramach programu Team-Tech Core Facility Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
IX Konferencji „Rynek Ciepła Systemowego” 19-21 luty 2020 r.
Kierownik projektu UPS-Plus dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ wziął udział w IX Konferencji „Rynek Ciepła Systemowego” organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwa Polskiego, Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S. A. oraz Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Puławach. Spotkanie, którego głównymi tematami były uwarunkowania prawne, modernizacja – rozwiązania techniczne oraz promocja ciepłownictwa systemowego odbyło się w dniach 19-21 lutego 2020 r. w Lublinie. Dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ razem z Prezesem PTH Intermark dr inż. Józefem Sołtysem (Prezes firmy współpracującej z Politechniką Śląską w ramach projektu UPS-Plus) zaprezentowali wykład pt. „Możliwości zastosowania biomasy w ciepłownictwie ze szczególnym podkreśleniem biomasy AGRO jako paliwa zastępującego węgiel z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych i technicznych”.
Na zdjęciu od lewej: Prezes Biura Techniki Kotłowej Sp. z o.o. Wasylów Józef, Kierownik projektu UPS-Plus Sylwester Kalisz, Prezes PTH Intermark Józef Sołtys.
https://www.igcp.pl/kalendarium/ix-konferencja-rynek-ciepla-systemowego/
Porozumienie o współpracy -
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Piszu
22.01.2020 r. podczas spotkania w siedzibie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. Z o.o. w Piszu zostało podpisane porozumienie o współpracy przez Prezesa Zarządu PEC Sp. z o.o. w Piszu Lecha Borak oraz kierownika projektu UPS-Plus dr hab. inż. Sylwestra Kalisza, Prof. PŚ. Współpraca odbywać się będzie m.in. w ramach zadania 2.1 „Termiczna i chemiczna funkcjonalizacja ubocznych produktów spalania” oraz zadania 3 „Proof of concept” w ramach projektu pt. „Optymalizacja procesu spalania i waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym” realizowanego przez Politechnikę Śląską.
Three Minute Thesis®
Dnia 22.11.2019 r. odbył się finał śląskiej edycji konkursu Three Minute Thesis, w którym członek naszego zespołu mgr inż. Jakub Sobieraj zajął 2 miejsce, prezentując swoją pracę pod nazwą "Coś z niczego, czyli otrzymywanie i zagospodarowanie popiołów".
XV Konferencja Naukowo – Techniczna ’2019
MODERNIZACJA KOTŁÓW RUSZTOWYCH
Dostosowanie kotłów rusztowych do standardów emisyjnych LCP oraz MCP
Wyniki przeprowadzonych w ramach projektu UPS-Plus badań zostały zaprezentowanie na XV Konferencji Naukowo – Technicznej ’2019 MODERNIZACJA KOTŁÓW RUSZTOWYCH Dostosowanie kotłów rusztowych do standardów emisyjnych LCP oraz MCP.
ISCP 2019 - XXIV International Symposium on Combustion Processes
Wyniki przeprowadzonych w ramach projektu UPS-Plus badań zostały zaprezentowanie na XXIV International Symposium on Combustion Processes - ISCP 2019 Wrocław.
Porozumienie o współpracy - PTH INTERMARK
12.06.2019 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy przez Prezesa PTH INTERMARK Dr inż. Józefa Sołtysa oraz kierownika projektu UPS-Plus dr hab. inż. Sylwestra Kalisza, Prof. nzw. PŚ. Współpraca odbywać się będzie m.in. w ramach zadania 1.1 „Dodatki paliwowe i paleniskowe” w ramach projektu pt. „Optymalizacja procesu spalania i waloryzacja ubocznych produktów spalania dla wypełnienia założeń gospodarki o obiegu zamkniętym” realizowanego przez Politechnikę Śląską.
"Spotkania z pasją" - Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek
28.02.2019 roku gościem Politechniki Śląskiej był przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek. Wizyta dotyczyła m.in., kwestii związanych z energetyką oraz rozwojem przemysłu. Na spotkaniu nie zabrakło także naszego przedstawiciela - Dr inż. Piotr Sakiewicz miał przyjemność osobiście spotkać Prof. Jerzego Buzka.
COP 24 - Katowice Climate Change Conference
Dr inż. Piotr Sakiewicz jako nasz przedstawiciel bierze udział w Konferencji Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC).
Pierwsze oferty pracy w projekcie UPS_PLUS
Realizacja projektu UPS_PLUS wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy. Projekt oferuje poszerzenie spektrum wiedzy i umiejętności, daje szansę na udział w ponadprzeciętnym przedsięwzięciu w skali branży. W związku z powyższym szukamy osób zaangażowanych i nie bojących się nowych wyzwań naukowych.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy na stanowiska badawcze w projekcie UPS_PLUS! Więcej informacji w zakładce PRACA.
Gratulacje w związku z otrzymaniem środków finansowych z FNP
W związku z otrzymaniem środków finansowych z Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w programie TEAM-TECH Core Facility, Dr hab. inż. Sylwester Kalisz, Prof. PŚ otrzymał pisemne gratulacje od Prorektora ds. Nauki i Rozwoju Prof. dr hab. inż. Marka Pawełczyka.